Felnőtt tartalom!

Elmúltam 18 éves, belépek Még nem vagyok 18 éves
Ha felnőtt vagy, és szeretnéd, hogy az ilyen tartalmakhoz kiskorú ne férhessen hozzá, használj szűrőprogramot.

A belépéssel elfogadod a felnőtt tartalmakat közvetítő blogok megtekintési szabályait is.

MovieCops

Utolsó kommentek:

Field64 · https://moviecops.blog.hu/ 2024.01.07. 13:11:14

@Androsz:

A "Death Wish" angolul egyyértelműen azt jelenti, hogy valaki másnak a halálát kívánjuk, a "Halálvágy" viszont azt jelentené, hogy Kersey akar meghalni.”

Hát igen, a nyelvi finomságok. Van, amikor az angol, van, amikor a magyar tud egyszerűbben kifejezni egy-egy jelentésárnyalatot. A Halálvágy egyébként nem az én Google-fordításom: már a filmátvételről szóló 1977-es jegyzőkönyv is ezt a címváltozatot használta, melyet, mint a posztban is írtam, a premier előtt változtattak meg Bosszúvágyra. Azt egyébként nem hiszem, hogy még Magyarországon is bárki azt gondolná egy Charles Bronson-filmről, hogy a Halálvágy azt jelenti, hogy ő akar meghalni. :)

„Szerintem ez egy nagyon jó ötlet volt a fordítótól. Régies, ahogy a westernek is azok.”

Ízlések és pofonok. Szerintem a western kifejezetten férfias műfaj, hát még a nagyvárosi akciófilm! A napszállta szó teljesen a helyén van egy Claire Kenneth- vagy egy Kosáryné Réz Lola-regényben, de ebben a kontextusban nem éreztem ideillőnek, bár nem zavart annyira, mint a Nyolcadik avenue. :) Ha felemlegetjük a hollywoodi filmek közhelyes fordulatait, akkor a giccses befejezések kapcsán is inkább azt szoktuk mondani, hogy a főhős „ellovagol a naplementében”, és nem azt, hogy „ellovagol a napszálltában”. Mindazonáltal magam is azt gondolom, hogy olykor egy-egy régies szó hangulatossá teheti az élő beszédet vagy épp egy szöveget, de ezt az esetet nem sorolnám ide.

„De hiába van előtted a tettes ujjlenyomata, ha a szabadságjogok miatt tilos előre levenni az állampolgárok ujjlenyomatát, pedig utána csak meg kéne nézni az adatbázisban.”

A cimborámmal azt beszéltük, hogy Goldblum és haverjai úgy néznek ki ebben a filmben, hogy kevéssé valószínű, hogy Bronson családja kapcsán először tévedtek volna a bűn útjára. Valószínűleg már régóta képben voltak a rendőrségnél más esetek kapcsán, feltehetően már nyilvántartásban is voltak, így csupán a tetthelyről levett ujjlenyomatokat kellett volna összehasonlítani a nyilvántartásban lévőkkel. Az egyik rendőr egyébként azt mondja Kersey-nek, hogy a lányának meg kéne néznie a nyilvántartásban lévő bűnözők fotóit, ami szerintem arra utal, hogy a rendőrök is sejtik, hogy nem újonnan feltűnt bűnözőkről van szó.

Ami hozzászólásod utolsó bekezdését illeti, nekem sajnos nincs valódi rálátásom az amerikai társadalomra, az ottani bűnözésre. Néha még a saját életem problémáival is nehezen birkózom meg, szóval semmiképp nem vállalkoznék arra, hogy országos, pláne globális problémákat oldjak meg a monitor előtt ülve. Egyébként is egyetértek miniszterelnökünkkel, aki többször is hangoztatta, hogy Magyarország nem avatkozik más országok belügyeibe. :) Én azok közé tartozom, akik örülnek annak, hogy sokféle szempontból színes társadalomban élnek, feltéve ha mindenki be is tartja a törvényeket. Ha nem teszi meg, akkor pedig legyen felelősségre vonható, függetlenül attól, hogy milyen kisebbség tagja, attól meg pláne, hogy milyen politikai párt tagja, és az a párt épp hatalmon van-e, vagy sem. Nem értek egyet az olyan sommás megállapításokkal, hogy bizonyos bőrszínű emberek kivétel nélkül bűnözők, ahogyan azzal sem, hogy például a melegek kivétel nélkül pedofilok is. Nyilván vannak esetek, amikor ezek az általánosítások látszólag igazolást nyernek. Ám éppúgy nem igazak, mint például anno egyes osztrák üzletek azon feliratai sem voltak azok, hogy „Magyarok, ne lopjatok!”. Nem hiszem, hogy honfitársaim mindegyike tolvaj lett volna, vagy lopni ment volna Ausztriába, pedig nyilván valós tapasztalatok inspirálták a sértő feliratokat.

Bejegyzés: BOSSZÚVÁGY

0dzsud0 2024.01.06. 21:22:34

@Androsz: "Ez olyan, mint amikor az esküdtszéknek azt mondja a bíró, hogy az előbb elhangzottakat ne vegyék figyelembe."

Ez egy konkrét jelenet volt pl. az Anatomy of a Murderben. :)
youtu.be/cBQx7KmZ5OY?si=YXnmDOCo0h1aCwk_

Bejegyzés: BOSSZÚVÁGY

Androsz · http://wikipedia.blog.hu/ 2024.01.06. 11:23:33

A "Death Wish" angolul egyyértelműen azt jelenti, hogy valaki másnak a halálát kívánjuk, a "Halálvágy" viszont azt jelentené, hogy Kersey akar meghalni. Jó a módosított magyar cím, ez is ritkaság.

"naplementéig kell-e ezt megtennie. (A magyar szinkron a kicsit furcsán hangzó „napszállta” szót használja.)"

Szerintem ez egy nagyon jó ötlet volt a fordítótól. Régies, ahogy a westernek is azok.

"A nyomozó azt mondja Kersey-nek, hogy kicsi az esélye annak, hogy megtalálják családja támadóit, holott a tettesek mindenhol otthagyták az ujjlenyomataikat."

De hiába van előtted a tettes ujjlenyomata, ha a szabadságjogok miatt tilos előre levenni az állampolgárok ujjlenyomatát, pedig utána csak meg kéne nézni az adatbázisban. Így viszont meg meg kell keresni a tettest, okot kell találni a gyanúsítására, őrizetbe kell venni, és utána lehet megnézni az ujjlenyomatot. Én hiába hagynám ott mind a húsz ujjlenyomatomat egy hótiszta acéllapon a gyilkosság helyszínén, a rendőrség nem ismeri az én ujjlenyomataimat.

"Amikor Ochoa illetéktelenül behatol Kersey lakásába, a szemetesben talál egy véres gézdarabot, amellyel Paul a vállsebét kezelte. Ochoának tudnia kell, hogy a behatolás törvénytelen, mert nem volt házkutatási parancsa, és a gézdarabot ezért nem is használhatná fel Kersey ellen a bíróságon."

Ochoa valószínűleg azzal is elégedett lehetett, hogy megtudta, ki ellen kell törvényes bizonyítékot keresnie. Nem kell onnantól a fél várost ellenőrizgetniük. Ez olyan, mint amikor az esküdtszéknek azt mondja a bíró, hogy az előbb elhangzottakat ne vegyék figyelembe. Oké, de azért köszönjük, hogy elkottyantották a titkot.

"hangoztatta, hogy ki tudná tekerni a bűnösök nyakát. Miután lecsillapodott, belátta, hogy első reakciója helytelen volt, a primitív ösztönökből fakadt."

A szélsőlibek sportot űznek manapság abból, hogy milyen primitív ösztöneiket hagyják megerőszakolni a társadalom mocskai által. Büszkék rá, hogy "színvakok", hogy nincsenek szexuális előítéleteik és preferenciáik, hogy "nyitott társadalomban" élhetnek, és hagyják feloszlatni a városi rendőrséget a söpredék nyomására. Pedig bizony egyszerűbben is lehetne szerveznünk az életünket, ha a bűnös instant büntetésben részesülne, ügyvédi tökölődés nélkül. Azt azonban elismerem, hogy sok gondunk lenne abból, hogy hol húzzuk meg a határvonalat és hogyan tartassuk azt tiszteletben. Sok kérdést vet fel egy ilyen önbíráskodós mozi, de a téma nem kopik el, a nyáron véletlenül pont egymás után láttam két olyan filmet, amely az önbíráskodót megkedveltette velünk. (Senki; A védelmező.)

Bejegyzés: BOSSZÚVÁGY

gigabursch 2024.01.03. 09:03:52

Fantasztikusan jó és elgondolkodtató film.
Hozzá kell tenni, hogy a 2000-es években idehaza sem volt ismeretlen vélekedés, hogy "hogyha kiraboltak, tönkretesznek, ekadósítanak, juss hozzá egy fegyverhez és számolj fel több, munkára alkalmatlan politikust, utána nem csak tető lesz a fejed felett, de még elismertséged is lesz a börtön falának mindkét oldalán."

A magyar filmcím zseniális.
Vajon ismert, hogy kihez köthető?

A filmsorozat leggyengébb része a 3. epizód.
Nálam az 1, 2, 4 közel egy szinten van.
Eltérőek, de mindegyik másképp erős és jó.

A harmadik rész azért sántít, mert olyan bűnözői kört mutatnak be, akik már akkor is vagy négerek, vagy latonók voltak, ugyanakkor a mögöttük álló, a leromlatásért felelős üzleti körök létéről meg megy a kuss.

Az ötödikre emlékszem a legkevésbé. Nem fogott meg.
A remakeről nem is hallottam.

Bejegyzés: BOSSZÚVÁGY

Field64 · https://moviecops.blog.hu/ 2024.01.03. 08:21:56

@Teakbois:

A második rész – bár szerintem is alatta marad az elsőnek – még nézhető, sőt izgalmas is, és nem emlékszem arra, hogy bármi bajom lett volna a kísérőzenéjével.

A többi folytatás viszont számomra teljesen érdektelen. A legnagyobb meglepetést a harmadik rész okozta, hogy ugyanaz a Michael Winner rendezte ezt az unalmas Rambo-koppintást, mint a remek első részt és a korrekt másodikat.

Terveztem volna egy passzust azokról az utánzatokról is, amelyek csak az ötletet vették át jobb-rosszabb színvonalon, de nagyon eltértem volna a fő témától. Az arra érdemes filmekről majd külön posztban emlékezem meg, ilyen például az 1979-es A játékszer Nino Manfredi, Marlene Jobert és Vittorio Mezzogiorno főszereplésével.

Bejegyzés: BOSSZÚVÁGY

Teakbois · retrokult.blog.hu 2024.01.03. 07:56:04

Tartalmas ismertető a 70-es évek egyik legtöbbet utánzott filmjéről.

"A Bosszúvágy 2. zenéjét a Led Zeppelin volt gitárosa, Jimmy Page írta, akit munkájáért Arany Málnára jelöltek."

Mind idióta, aki jelölte. Minőségi rockzene sztárvendégekkel és kínos pillanatok nélkül.

A Bosszúvágy 5. már nagyon gyenge lett, ám bizonyos szempontból kuriózum, ugyanis a főgonoszt a legendás amerikai kultszínész, Michael Parks (retrokult.blog.hu/2023/08/17/a_haz_ahol_nem_hagynak_sokaig_eletben) alakítja, aki évtizedekkel korábban egy Bronson nevű motoros vándor (a Then Came Bronson című 1969-70-es tévésorozat Jim Bronsonja) eljátszásával aratta pályafutása legnagyobb sikerét.

Bejegyzés: BOSSZÚVÁGY

Teakbois · retrokult.blog.hu 2023.12.31. 17:35:15

Felkeltette az érdeklődésemet a film, köszönöm az ajánlót.

"A magyar mozik annak idején egyetlen diszkófilmet sem mutattak be, többségüket évekkel a világpremier után a televízióban láthattuk először, ahogy a Végre péntek van! esetében is történt."

Ahogy a 60-s évek szörfös és a 60-as és 70-es évek hedonista hippi vagy poszt-hippi filmjeit sem... A komcsi érában nem szabadott olyan filmekkel "bombázni" a hazai publikumot, amelyek arról meséltek, hogy a folyton szidott USA-ban mennyire jól érzik magukat a fiatalok, miközben olyan szabadságot élveznek, amilyenről itthon álmodni sem lehetett. A diszkókorszakot ráadásul pláne úgy emlegették odaát, mint a véget nem érőnek gondolt önfeledt bulizás éveit, úgyhogy különösen ártalmasnak tarthatták az ítész elvtársak a róla szóló filmeket.

Bejegyzés: VÉGRE PÉNTEK VAN!

Teakbois · retrokult.blog.hu 2023.12.28. 15:16:52

A 8 és fél Fellini legjobb filmje az Amarcord mellett, amelyet a szívmelengetően olasz hangulata és finom humora miatt azok is élvezhetnek, akik általában nem gerjednek a művészfilmekre... Tehát például én. :)

Bejegyzés: 8 ÉS ½

gigabursch 2023.12.19. 11:26:13

@Field64:
Jók, jók, nálam viszont az Argo, a Vitéz Belizár és a Jézus Király van a dobogón.
Talán ebben a sorrendben is.

Az Argo elsö kb harminc oldala viszont lenyűgöző.
Ugyanis ez nem a regény, hanem annak regényes története, hogy hogyan gyűjtött anyagot Graves, hogyan oldotta fel az ellentmondásokat (hol régészeti, hol történészi, hol meg az írói szabadság útján), hogyan szerkesztett párbeszédeket.

A Jézus király kapcsán pl taxatíve kimondja, hogy biztos nem így történt, de a számos gnosztikus, apokrif stb irat kapcsán így szerkesztette egésszé.
Ennek köszönhetően viszont egy elképesztő társadalmi és kortörténeti, földrajzi, néprajzi képet kap az olvasó.
(Ugyanezért szeretem Druont, Passuthot, Makkait és még sok más kiváló írót és a fentiek hiánya miatt hányom egy halom agyonsztárolt hulladéktól).
Mondjuk az adott korra felírt legjobb kalandregények szerzője nemzetközi szinten - nálam(!) - Kenetth Roberts, a hazaiak közül meg felsorolni is lehetetlen.

Bejegyzés: MÉDEA

Field64 · https://moviecops.blog.hu/ 2023.12.19. 07:44:51

@gigabursch:

Graves-től örök kedvenceim az Én, Claudius és a Claudius, az isten című regényei.

Bejegyzés: MÉDEA

gigabursch 2023.12.19. 07:10:19

Aki Jászón történetével alaposan szeretne megismerkedni (érdemes¡), az Robert Graves Argo című regényét ki ne hagyja!

Bejegyzés: MÉDEA

Terézágyú 2023.12.15. 21:18:02

Érdekes, hogy a francia cím Gepárd, és hogy a fotón is gepárddal vannak...
De való igaz, hogy a gattopardo (= macskaleopárd szó szerint) tényleg a gepárd régebbi neve az olaszban...
Ilyen szempontból a párduc/leopard stb fordítások "rosszak"...

Sőt, azt írja a zújság, akarom mondani a wiki, hogy a Lampedusa-címeren valójában egy szervál látható (ezt is jelentheti a gattopardo)...

Azon mondjuk nem csodálkozom, hogy magyarul a regény/film nem "A szervál" címen fut :)))

Bejegyzés: A PÁRDUC

gigabursch 2023.12.13. 22:23:08

Kicsit még visszatérve a filmre.
Covidos lábadozásomhoz jól esett ismét megnéznem a filmet.
(Csak a magyar szinkronos verzió volt, sajnos ez továbbra is gyalázatos szerintem.)

Na de!
Szóval a zenei rendezés, a zenék összeválogatása ill. az a kevés - de annál jobb -, ami a filmhez megírásra került (tk. a gregoriános Kyrie Eleisor) az nagyon ott van.
Ebből különösen a Carmina Burana műből az O Fortuna tétel az, ami egyszeráen kirobbantja az embert a lelki nyugalmából.
Mind a háromszor. ahogy alkalmazza a zenei rendező, a vágó, a rendező => Zseniális.

...
A másodiknál, amikor Artúr iszik a kehelyből és mindenkit harcba hív és megindulnak át erdőn-mezőn, ahogy odasüt a Nap, ahogy nyílnak a virágok, ahogy hullanak a gyümölcsfák szirmai az utukra, ahogy vágtatnak, de - tavasszal érthető módon - nincs por..., Nos ez egyszerűen zseniális rendezés.

S ami még külön csodálatos a filmben, az ahogy meg kell jelennie és meg kell adni az ingyen kegyelmet, minden pillanatban, ha csak lehet.
De a hit, az eskü, a vállalás mellett ki kell tartani.
Lásd a Mordred által elfogott, Morgana által megkínzott és Mordred csatlósai által a fára akasztott lovagok sorát. Ahogy Mordred kimondja, hogy "Ez se jó nekünk". => Mind lélekben és hitben erősek voltak, a vállalásukat teljesíteni akarták.

Aki - bár olyan szerepben is voltak - kicsit túljátszotta szerintem a szerepét, az Morgana és Mordred volt.

S igen, Igraine volt szerintem az egészben a legszebb nő. Megértem Uthert hogy Merlin és a sárkány segítségét kérte...

Bejegyzés: EXCALIBUR

Field64 · https://moviecops.blog.hu/ 2023.12.11. 12:47:41

@Ződ2000:

Köszi az elismerést. Nagyon örültem neki.

Bejegyzés: EXCALIBUR

Ződ2000 · http://egzostive.com 2023.12.11. 11:42:04

Félelmetes mennyiségű munka van ebben a cikkben (is), remek olvasnivaló, köszönöm!

Bejegyzés: EXCALIBUR

Teakbois · retrokult.blog.hu 2023.12.08. 18:50:29

Egyik kedvenc filmem volt gyerekkoromban az Excalibur, de aztán úrrá lett rajtam a zsánerfilmes őrület. :) Nicol Williamson tökéletes Merlinként, senki sem ér a nyomába teljesítmény szempontjából a szereplőgárdából, noha mindenki kitett magáért. Williamson a brit színházi élet legendás alakja volt, John Osborne drámaíró Marlon Brandóval egyenértékűnek nevezte, de sajnos kötekedő alkesz hírében állt, ezért Merlinéhez hasonlóan jelentős filmszerepet sosem bíztak rá sem korábban, sem később (a másik legjobb filmes alakítása szerintem a Gyilkosság telefonhívásra című Columbo-epizód kutyákkal ölő pszichológusa). Nagy valószínűséggel a United Artist fejesei is azért tiltakoztak a személye ellen, mert nem akartak általa előidézett forgatási balhét (állítólag a producerek jobban rettegtek tőle, mint a részegen szintén be- és kiszámíthatatlan Oliver Reedtől).

Bejegyzés: EXCALIBUR

gigabursch 2023.12.08. 16:15:11

Tudtam, hogy kihagyom:
A szemkiszedő madár az a kormos varjú és nem holló.
A kormos varjú a mi dolmányos varjúnk váltópárja, a két populációt nagyjából a történelmi borostyánkő út választja el...

Ráadásul akkoriban holló még kevesebb volt arra, mint erre, köszönhetően a DDT és egyéb emberi jóságoknak ...

Bejegyzés: EXCALIBUR

gigabursch 2023.12.08. 12:19:00

@Field64:
Ennyi visszatérős cikk úgy fekszik meg az ember hasát mint kocsiny-beigli-hal-töltöttkáposzta-zserbó kombó.

Szóval már csurig van az ember és annyit mond, hogy MÉG! KÉREK MÉG!

:-)

Bejegyzés: EXCALIBUR

Field64 · https://moviecops.blog.hu/ 2023.12.08. 09:32:12

@gigabursch:

Nekem is nagy kedvencem a film, tizenkét legnagyobb kedvencem toplistáján ez az egyik. Főiskolás koromban láttam először, a Budapesti Tavaszi Fesztiválon, akkori legjobb barátommal, aki haditornaklubba járt, szóval a gyakorlatból ismerte a középkori harcmodorokat.

Lenyűgözött a film, és akkor nem is tudtam, miért, de most már tudom, hogy részben azért, ami Boorman szándéka is volt: a szereplők valóban természetesen mozogtak abban a közegben, egyáltalán nem volt olyan érzésem, hogy a mágia valamiféle idegen motívum lenne abban a világban. És hiába volt erőszakos az a kor, mégis természetesebbnek tűnt, mint a modern világ, mert nem fertőzték meg az ilyen-olyan ideológiák.

Na és a szereposztás! Miként A Sakál napja (másik örök kedvenc) esetében, ebben sincsenek (akkor még) híres világsztárok, csak jó színészek: Nigel Terry, Nicol Williamson, Helen Mirren, Cherie Lunghi, Nicholas Clay, Liam Neeson vagy Gabriel Byrne tehetségére az Excalibur kapcsán figyeltem fel, és igyekeztem követni a pályafutásukat. Némelyikük egyébként a közeli hetekben visszatér a blogba: Terry a Caravaggióval, Mirren a Caligulával, Clay a Nyaraló gyilkosokkal, Byrne a Gótikával.

Bejegyzés: EXCALIBUR

gigabursch 2023.12.08. 08:58:52

Zseniális film, úgy 1989 óta imádom.
Feliratozva láttam sokáig, aztán úgy 2000 körül szinkronnal. Na, az valami fertelem volt!
Köszönöm a bőséges adatolást a színészekről. Szomorú látni, hogy milyen sokan nincsenek már itt...
Kedvencem Leondegrance volt!

Egyébiránt a kard allegórikusan maga a hit, és a hit erejével minden jó megvalósítható.
Amennyiben viszont a hitedet eldobod - már csak a remény marad...
(saját összegzés a filmről)

Ami viszont a történelmi hátteret illeti:
Mi a közös a magyar krónikás hagyományban, a Nibelung-énekben és az Artúr-mondakörben?
Az, hogy teljesen zárt egészként egy az egyben összepárosítható a Kitalált Középkorként felszínre került, azóta sokat pontosított, ámde tudományosan eleddig cáfolatlan elméletével.
Csakhogy itt nem érdemes letagadni Illignél, hanem tovább kell lépni. Erre ad lehetőséget az érdeklődők számára egy lassan tíz éve elapadt, de kb három évig nagyon aktív blog tartalmának végigolvasása.
Nem kötelező, de ha az ember végigrágja az egészet, akkor minden egész más perspektívába kerül és összefügg, úgy ahogy előtte esélytelen volt.
( maghreb.blog.hu )

Bejegyzés: EXCALIBUR
süti beállítások módosítása